Bayburt’ta COVID-19 vakaları yüksek

Türkiye’de 1 Mart itibariyle başlayacak olan normalleşme sürecine geçileceği belirtilirken iller arası koronavirüs vaka sıralamasında Bayburt yüksek riskli iller arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık olarak paylaşılacak olan illere göre vaka sayısı haritasına göre iller, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak” paylaşımında bulundu.

İllerde yaşayanlar, açıklanan vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini ya da daha da genişletilip genişletilmeyeceğini önceden görecek. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından karar verilecek.

İller Kategorisinde riskli iller aşağıdaki vaka sayılarına göre belirlenecek:

Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller (düşük riskli),

Yüz binde 11-35 arası vaka görülen iller (orta riskli),

Yüz binde 36-100 arası vaka görülen iller (yüksek riskli),

Yüz binde 100’üm üstünde vaka görülen iller ise (çok yüksek riskli) olarak belirlenecek.

Düşük riskli iller (Mavi), orta riskli iller (Sarı), yüksek riskli iller (Turuncu), çok yüksek riskli iller (Kırmızı) renkler ile gösterilecek.

Yorumlar