Bayburt’ta 326 esnaf destek başvuruda bulunmadı

Bayburt Ticaret İl Müdürü Erkan Zengin, ilde faaliyet gösteren 326 ticari işletmenin aşağıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurusunda bulunmadığını bildirdi.

İl Müdürü Zengin, esnaf ve sanatkârların herhangi bir hak kaybına uğramaması amacıyla ‘‘Kira Desteği’’ başvurularının onaylanabilmesini teminen kira kontratı ve 2020 yılı içerisinde yapmış oldukları kira ödemelerine ilişkin en az bir banka dekontunu e-devlet üzerinden sisteme kaydetmesi gerektiğini belirtti.

Onaylanmayan başvurular için itiraz süresinin 10 gün olduğunu belirten İl Müdürü Erkan Zengin, itiraz başvurusunda bulunmak isteyen işletmelerin, bu süre içerisinde eksik bilgi ve belgelerini tamamlayarak sisteme kaydetmesi gerektiğini söyledi.

Başvuruda bulunmak için son günün 31 Mart 2021 olduğunun altını çizen Erkan Zengin, “Destek başvurusunda bulunmak isteyen esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile gerçek kişi tacirleri aşağıda bilgilendirme metninde yer alan hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Söz konusu iş ve işlemlerle ilgili her türlü sorun ve bilgi için, gerek İl Müdürlüğümüzün aşağıda belirtilen iletişim numaralarından gerekse de İl Müdürlüğümüze başvuruda bulunarak destek alabilirler” dedi.

Zengin2in paylaştığı bilgilendirme metninde ise şu ifadelşer yer aldı:

Bilindiği üzere, ticari işletmeleri Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” nde bulunulmuştur.

Bahse konu desteklerden;

  • 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,
    • Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,
    • Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,
    • Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler,
    • Kira desteği için işyeri kira olanlar; faydalanabilmektedir.

Söz konusu desteklerden faydalanmak üzere yukarıda açıklanan kapsamda yer alan ticaret erbabının başvuruları kabul edilmekte olup kapsamın dışında kalanlar destekten yararlanamamaktadır.

Bilgi İçin 
Bayburt Ticaret İl Müdürlüğü
Gençosman Mah. Turgut ÖZAL Bulvarı
No:113 Kat:2 (Valilik Hizmet Binası)
0 (458) 210 10 51-52
Bayburt.tim@ticaret.gov.tr “

Yorumlar