‘Tülübaş’ sağlık deposu

Bayburt yöresine özgü bitki çeşitlerinden Tülübaş (Psephellus apandisigerus) üç akademisyenin ortak yayınladığı makale ile literatüre kazandırıldı.

Gümüşhane Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tuba Acet, Giresun Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadriye Özcan ve Bayburt Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Abdurrahman Sefalı’nın Yoncalı köyünde yaptıkları araştırmalar ve sonrasında yaptıkları bilimsel çalışmaların ardından günyüzüne çıkarılan Tülübaş adlı endemik bitki sağlık açısından oldukça önemli.

İngilizce yayınlanan makaleyi değerlendiren Eczacı Kenan Adullahoğlu, Tülübaş adlı bitkinin insan vücudundaki zehiri yok edebildiğini, diyabete sebep olabilen bazı enzimleri de etkisizleştirebildiğini belirtti.

Abdullahoğlu, “Arkadaşlarımızın yaptığı çalışma gösteriyor ki bu bitki taşıdığı kimyasallar ve enzimler  aracılığı ile “ilaç” olabilme yeteneğini taşıyor. Antioksidan olarak insan vücudunda birikerek bir çok organda toksik etki yapan serbest radikaller dediğimiz zehir unsurlarını yok ediyor. Antimikrobiyal olarak insanın normal florası dışındaki mikroorganizmalar ile savaşma yeteneği var. Taşıdığı özgün kimyasallar ile  örneğin insan vücudunda diyabete sebep olabilen bazı enzimleri etkisizleştirebiliyor. Ben bu çok kıymetli çalışmayı yapan hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar