Prof. Güleç, son yolculuğuna uğurlandı

Bayburtlu Halk Bilimcisi Prof. Dr. Hamdi Güleç (71), son yolculuğuna uğurlandı.

Koronavirüs tedavisi görmekte iken dün Bayburt Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden Bayburt Üniversitesi Türk Dili ev Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güleç, babaocağı Alıçlık (Kestesi) köyünde defnedildi.

Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla köy mezarlığı önünde kılınanan cenaze namazına; Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Türkmenli, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevhit Ayengin, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Doktor Öğretim Üyesi Osman Oruç, AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat, Prof. Güleç’in oğlu Okan Güleç, akrabaları ve öğrencileri katıldı.

Prof. Dr. Hamdi Güleç kimdir?

1949 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk ve ortaoklu Bayburt’ta bitirdi. Erzurum’da başladığı lise tahsilini Gümüşhane’de tamamladı. 1972 yılının ekim ayında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Böllümünden mezun oldu. Aynı yılın son aylarında Bayburt Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak ilk görevine başladı.

1982 yılından itibaren Balıkesir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve okutman olarak görev aldı. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra 1994 yılında doktor unvanını aldı ve 1997 yılında Çanakkale 18 Mart  Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak geçiş yaptı. Bu görevini 2013 yılı ekim ayına kadar devam ettirdikten sonra doçent unvanını alarak, aynı üniversitesdeki görevine devam etti. 2014 yılında da Bayburt Üniversitesi’ne doçent olarak ataması yapıldı.

Kırk yıla yakın bir süre çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görevini sürdürdü. 2013 yılında doçent, 2018 yılında profesör unvanını alan Güleç, bu sürede çeşitli idarecilik görevlerinde bulundu.

Türk Halk Edebiyatı, Çanakkale Halk Bilimi ve Bayburtlu Ünlü Halk Şairleri gibi yayınlanmışkitapları bulunan Güleç, Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine devam etmekte iken, 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Covid-19 tedavisi gördüğü Bayburt Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Yorumlar