Dargun Demirözü’nde de yetiştirilecek

Bayburt’ta yetiştiriciliği sadece bir köyle sınırlı olan Dargun otunun sınırları genişliyor. Bayburt’un Yedigöze (Dacırak) köyünden yıllardır Bayburt’ta yayılan Dargun otu Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında Demirözü’nde yetiştirelecek.

Bayburt’ta tarımsal zenginliğin gelişmesi için Doğu Karadeniz Projesi’nin desteği ile hem tıbbi alanda kullanılan hem de baharat olarak kullanılan dargun (tarhun) bitkisinin ekimine Demirözü ilçesinde başlandı. Demirözü Kaymakamı Ömer Coşkun yaptığı açıklamada, “DOKAP’ın destekleri ile ilçemizde tarhun ekimine başladık. Bir dönüm alandan yaklaşık 200 kilogram ürün alınan tarhun bitkisinin kilogramı yaklaşık olarak 150 TL’den satılıyor. Buda çiftçimize iyi gelir getirecek demektir. Ben hasadının da bereketli olmasını temenni ederim” dedi.

Kaymakam Coşkun’un yanı sıra Belediye Başkanı Arslan Gürer, DOKAP Bölge Başkanı Yusuf Mengi, Selçuk Üniversitesi Tıbbi Bitkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Yüksel Kan ile İlçe Tarım Orman Müdürü Nevzat Kılıç’ta tarhun ekimi yaptı.

Yorumlar